Doktorat honoris causa
dla Jerzego Skolimowskiego

W historii Uczelni wielkimi literami zapisały się uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa wybitnym artystom: Magdalenie Abakanowicz, Stanisławowi Fijałkowskiemu, Andrzejowi Turowskiemu, Jerzemu Grzegorzewskiemu i Romanowi Opałce.
5 marca 2015 r. w auli Centrum Promocji Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi tę samą godność otrzymał znany i ceniony reżyser oraz malarz Jerzy Skolimowski.

„Oddajemy w ten sposób hołd wspaniałej, heterogenicznej twórczości Jerzego Skolimowskiego, w której malarstwo zajmuje miejsce wyjątkowe” – powiedziała Jolanta Rudzka Habisiak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Promotorem doktoratu był prof. Andrzej Bartczak, ceniony artysta, kierownik Pracowni Malarstwa I łódzkiej ASP. Recenzentami zostali prof. Ryszard Hunger, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w latach 1987-1993, prof. Piotr Stachlewski Kierownik Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi oraz prof. Rafał Strent wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zwieńczeniem uroczystości był wykład Jerzego Skolimowskiego na temat roli przypadku w procesie twórczym.

Następnie odbyły się dwa wernisaże. Pierwszy otworzył wystawę fotografii związanej z życiem Jerzego Skolimowskiego (Galeria Kobro, I piętro, budynek główny Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi ul. Wojska Polskiego 121, czynna w godz. 10:30-14.00). Druga ekspozycja, zorganizowana przy współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, prezentująca malarstwo mistrza, została otwarta w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi (ul. Sienkiewicza 44, czynna w godz. wt - pt 11:00 - 18:00, sob-ndz 11:00 - 17:00)

Jerzy Skolimowski jest jedną z czołowych postaci polskiej kinematografii. W 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1963 reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Dorobek reżyserski Artysty to ponad 20 filmów. Do najważniejszych zaliczane są „Start” – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie; „Krzyk” - Nagroda Specjalna Jury w Cannes; „Fucha” – Nagroda za Najlepszy Scenariusz w Cannes, i „Latarniowiec”, za który otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera na MFF w Wenecji. Twórczość malarska Artysty doceniona została podczas wielu wystaw w Europie I Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Obejrzyj Kronikę towarzyską z 14 marca 2015 roku
poświęconą nadaniu tytułu doktora honoris causa Jerzemu Skolimowskiemu - www.lodz.tvp.pl

footer-sponsors