Tkanina artystyczna łódzkich profesorów

- śladem sukcesu światowych wystaw i nagród

Galeria Kobro / Nowe budynki ASP

Wernisaż: 19 maja, godz. 14:00
W dniu wernisażu o godz. 14:00 odbędzie się spotkanie autorskie

Galeria Kobro: Janina Tworek-Pierzgalska, Antonii Starczewski

Nowe budynki ASP: Włodzimierz Cygan, Ewa Latkowska-Żychska, Andrzej Rajch, Jolanta Rudzka-Habisiak

Kuratorzy: Ewa Latkowska-Żychska, Marta Kowalewska

 

W latach 60. XX w. na forum prestiżowego lozańskiego Biennale polscy twórcy zmienili kierunek poszukiwań w obrębie tkaniny unikatowej. Sprawili, że dziedzina ta stała się platformą nowatorskich rozwiązań i, co ważne, została przyjęta w poczet sztuk wyzwolonych, wpisując się w szerokie spektrum współczesnych form wypowiedzi artystycznej.

Choć rewolucjoniści wywodzili się ze środowiska warszawskiej ASP, to właśnie wybitni łódzcy twórcy ugruntowali sławę polskiej szkoły tkaniny. Grupa pedagogów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych a później ASP w Łodzi, uczestnicząc w ważnych międzynarodowych prezentacjach, tj. Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie, Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi, International Textile Competition w Kioto, ATB Cheogju International Craft Biennale w Korei, „From Laussane to Beijing” International Fiber Art Biennale, przyczyniła się do utwierdzenia rangi tkaniny w światowej sztuce współczesnej. Jubileusz 70. lecia Uczelni jest najlepszą okazją, aby przypomnieć i zaprezentować dorobek tych artystów.

Ekspozycja w Galerii Kobro jest formą dialogu pomiędzy dwiema osobowościami pierwszego pokolenia profesorów wywodzących się z PWSSP. Janina Tworek-Pierzgalska i Antoni Starczewski to wielkie indywidualności łódzkiego środowiska artystycznego. Oboje – ona, założycielka Pracowni Tkaniny Unikatowej, którą kierowała w latach 1968-1983, on w latach 1955-1994 prowadził Pracownię Gobelinu i Dywanu – odegrali ogromną rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń artystów. Wystawa przybliży niezwykle ciekawą twórczość tych pedagogów, dwa odmienne sposoby myślenia o tkaninie unikatowej.

Druga wystawa zaprezentuje prace studentów Pierzgalskiej i Starczewskiego, późniejszych profesorów macierzystej uczelni, mających na swym koncie wiele sukcesów międzynarodowych. Cztery wyraziste osobowości artystyczne, Włodzimierz Cygan, Ewa Latkowska-Żychska, Andrzej Rajch, Jolanta Rudzka-Habisiak udowadniają, że sztuka włókna to medium o nieograniczonych możliwościach kreacji. Ich odrębne podejście do tkaniny, indywidualne rozumienie rygorów warsztatu, a co najważniejsze niezwykle nowoczesne myślenie o tej dziedzinie sztuki potwierdzają, że pozostaje ona wciąż aktualną formą wypowiedzi artystycznej.

W ramach projektu ukażą się dwie pozycje książkowe. Publikacje mają na celu udokumentowanie ważnej roli, jaką odegrało łódzkie środowisko artystyczne, związane z dziedziną tkaniny unikatowej na forum światowym.

Jedno z opracowań przybliży postać prof. Janiny Pierzgalskiej, jej działalność artystyczną i pedagogiczną, drugie nakreśli obraz łódzkiej sztuki włókna, ocenianej z różnych perspektyw przez zaproszonych autorów, zarówno wybitnych artystów (Włodzimierz Cygan, Fukumoto Shihoko, Ewa Latkowska-Żychska, Jolanta Rudzka-Habisiak), jak i kuratorów międzynarodowych wystaw (Michał Jachuła, Kenji Kaneko) i krytyków sztuki (Janusz Głowacki, Marta Kowalewska, Małgorzata Wróblewska-Markiewicz).

logo-lodz-kreuje

footer-sponsors